1397/9/17 شنبه

معرفی شهرستان فارسان

شهرستان فارسان در شمال غرب و مغرب استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و از طرف شمال به شهرستان کوهرنگ، ازطرف جنوب به شهرستان اردل، ازطرف شرق به شهرستان شهرکرد و از طرف غرب به شهرستانهای کوهرنگ و اردل منتهی می شود. فارسان قبلاً مرکز بخش میزدج (یکی از محال اربعه استان) بوده و از سال 1359 بصورت شهرستان در منطقه میزدج قرار دارد.

بخش میزدج شامل مناطق: فارسان، جونقان، باباحیدر، چلیچه، گوجان، پردنجان و روستاهای تابع می باشد. جمعیت این شهرستان نزدیک به 100 هزار نفر بوده و جمعیت مرکز شهرستان بالغ بر 30 هزار نفر می باشد.

شهر فارسان در 35 کیلومتری شهرکرد( مرکز استان )،میان پیشکوههای زاگرس در مکان مرتفع و خوش آب و هوا بنا گردیده و کوه کلک معروف به کوه کبود در جنوب شهر قرار دارد و اکثر ماههای سال پوشیده از برف است در اطراف این شهر چشمه ساران و ییلاقهای خوش آب و هوایی وجود دارد. که فصول گرم سال از مناطق مختلف کشور جهت تفریح و تنوع آب و هوا به این شهر مسافرت میکنند.  

حفاظت و بهبود و بهسازی محیط زیست و پیش گیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست میشود، همچنیین کلیه امور مربوط به جانوران وحشی و آبزیان آبهای داخلی از وظایف سازمان محیط زیست است.

 محیط طبیعی شهرستان:

طبیعت فارسان دارای کوههای مرتفع و بلندی میباشد که از معروفترین آنها رشته کوه جهانبین رشته کوه سالداران و رشته کوه زراب میباشد. در محیط طبیعی این شهرستان انواع جانوران وحشی از قبیل خرس قهوه ای، گرگ، کفتار، گراز، روباه، شغال انواع سایر خزندگان و پرندگان دیده می‌شود از جمله محیط های طبیعی دشت جونقان و تنگ برنگون میباشد که به صورت تالابی است و همه سال پذیرای انواع پرندگان مهاجر از سایر نقاط ایران و جهان هستند.

این شهرستان بدلیل بکر بودن محیط طبیعی اش دارای مناطق گردشگری زیادی است که معروفترین آنها پیرغار با کتیبه مشروطیت و قلعه سردار اسعد بختیاری در جونقان، همچنین چشمه قلعه، قلمستان، کوهها و آبشارهای طبیعی و بکر و چشمه سارها از دیگر مناطق گردشگری هستند.

محیط انسانی :

جمعیت این شهرستان طبق اخرین امار حدود 100 هزار نفر میباشد که باتوجه به وسعت کم شهرستان از تراکم بالایی برخوردار است. در این شهرستان صنایع بزرگ و مادر وجود ندارد و عمده کار مردم کشاورزی میباشد.

صنایع کوچکی از قبیل سنگ شکن، کارخانه های آسفالت و کارگاه های سنگ تزئینی در این شهرستان فعالیت دارند.

دراین شهرستان یک شهرک صنعتی در حال احداث وجود دارد که در صورت راه اندازی کامل، کارخانجات بیشتری در آن میتوانند فعالیت کنند.

پسماندها:

این شهرستان دارای 6 شهر به نام های (فارسان جونقان باباحیدر پردنجان چلیچه و گوجان ) و  30روستا میباشد که در مجموع دارای 5 محل دفن زباله است که در کل زباله های  تولیدی روزانه شهرستان بیشتر از 150 تن میباشد .با توجه به قانون مدیریت پسماند این اداره بر محل های دفن نظارت کامل دارد.

از سال 1395 شهرداری فارسان اقدام به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ نموده که باعث کاهش بخشی از زباله شده است.

کارگروهها :

کارگروهای تخصصی شهرستان مربوط به کارگروه مبارزه با زمین خواری، کارگروه بهداشت و سلامت، کارگروه صیانت از حقوق شهروندی،کارگروه ستاد باز آفرینی شهری، کارگروه مدیریت پسماند، کارگروه حمل و نقل و ترافیک جاده ای ،کارگروه مدیریت بحران و کارگروه شورای حفاظت منابع اب  میباشد .

مشخصات اداره :

 ادراه محیط زیست فارسان در سال 1378 تأسیس شد. در ابتدا این اداره فاقد ساختمان اداری بود و در سال 1384 ساختمان آن در شهر فارسان در زمینی به مساحت 1000 متر مربع و زیر بنای حدود 240  متر مربع  احداث و تکمیل شد و مورد بهره‌ برداری قرار گرفت.

نشانی :  فارسان – بلوار شهدا شرقی 

شماره تماس اداره :  33224553-038               فاکس:33230188-038

شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"