1397/9/5 دوشنبه

معرفی شهرستان  اردل

شهرستان اردل یکی از شهرستان های ده گانه استان چهارمحال و بختیاری است و با  وسعتی به پهنای 1833 کیلومتر مربع محدوده‌ای معادل 11 درصد از مساحت استان را در بر گرفته است و در فاصله 86 کیلومتری بروجن و 75 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد (مرکز استان)، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این شهرستان در طول شرقی 50 درجه و 10 دقیقه تا 50 درجه و 43 دقیقه است و از نظر عرض جغرافیایی در عرض شمالی 11 درجه و 39 دقیقه تا 11 درجه و 11 قرار گرفته است. از نظر همجواری این شهرستان از سمت شمال به شهرستان کوهرنگ، از شرق به شهرستان‌های فارسان و کیار، از غرب به استان خوزستان و از جنوب به شهرستان لردگان محدود می‌شود.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 95 شهرستان اردل دارای دو بخش  (مرکزی و میانکوه)، 4 دهستان (دیناران، پشتکوه، میانکوه و شلیل)، 4 شهر (اردل، کاج، دشتک و سرخون) و121 آبادی است.

محیط طبیعی شهرستان:

با عنایت به وضعیت توپوگرافی خاص، شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی این شهرستان دارای مناظر چشم نواز شامل رودخانه های پر آب، آبشارها و جنگل‌های بلوط می‌باشد که یکی از پتانسل‌های اصلی این شهرستان بحث گردشگری می‌باشد. مناطق تحت مدیریت این شهرستان شامل الف- منطقه حفاظت شده قیصری ب-منطقه حفاظت شده جنگلی هلن ج- منطقه شکار ممنوع خداآفرین می‌باشد.

گونه شاخص گیاهی این شهرستان گونه ارزشمند بلوط غرب می‌باشد. جمعی از مردم و رسانه‌های منطقه زاگرس، روز هفتم فروردین ماه را به نام روز پاسداشت جنگل‌های بلوط نامگذاری کرده‌اند، این اقدام به دنبال وخیم شدن وضعیت بلوط‌های زاگرس به دنبال پدیده زوال بلوط و تأثیرات مخرب گرد و غبار و سایر عوامل انسانی و طبیعی تهدیدکننده درختان بلوط، به منظور جلب حمایت‌ها و مشارکت‌های مردمی برای حفظ این منابع صورت گرفته‌است. در این روز مردم به هواداری از درختان بلوط به دل طبیعت می‌روند و با نمادها و لباس‌های محلی و پلاکاردها و امثال آن می‌کوشند توجه عموم را به این منابع ارزشمند طبیعی کشور جلب کنند

از گونه های جانوری می‌توان به خرس قهو‌ه‌ای و پلنگ به عنوان دو گونه شاخص بزرگ جثه این شهرستان اشاره نمود. و با عنایت به وضعیت پلنگ ایرانی این بزر‌گ‌ترین گربه‌سان ایران و این بزرگ‌ترین زیرگونه پلنگ دنیا لزوم توجه ویژه به گونه پلنگ احساس می‌شود. سازمان در سالهای گذشته برنامه عمل حفاظت از این گونه ارزشمند را تدوین نموده است که امید هر چه زودتر اجرایی شود.

محیط انسانی:

شهرهای این شهرستان فاقد سیستم تصفیه فاضلاب می‌باشند و می‌توان گفت صنعت خاصی در اين شهرستان وجود ندارد .

پسماند شهرستان:

كارگروه مديريت پسماند اين شهرستان تا كنون 9 مكان دفن پسماند را به تاييد رسانده است. و با عنايت شيب هاي تند و منابع آب سطحي و مشكلات اجتماعي تأييد و تعريف مكان دفن زباله در اين شهرستان را مشكل مواجه نموده است.

مشخصات اداره حفاظت محیط زیست شهرستان:

کد پستی: 8881753131

آدرس:خیابان امام خمینی (ره) 

شماره تلفن ها:03834343930 و 03834344577

کارگروه پسماند:

كارگروه پسماند در محل فرمانداري شهرستان اردل با حضور اعضا كارگروه تشكيل مي‌گردد و مسائل و مشكلات مراكز دفن و مكان يابي مراكز مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

عملكرد اداره:

 اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردل در بحث پایش کیفیت منابع آب  در هر فصل از منابع آب سطحی نمونه برداری و به ادراه کل جهت آنالیز ارسال می‌کند و نتایج آزمایشات مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

گشت و کنترل مدوام در حوزه استحفاظی انجام می‌گیرد و با متخلفین شکار و صید با جدیت برخورد  می‌شود.

مزارع پرورش ماهی موجود در شهرستان مورد پایش و نمونه برداری از پساب آنها  قرار می‌گیرد.

استعلامات احداث صنایع مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت مطابقت با قوانین و ضوابط استقرار صنایع و هماهنگی با اداره کل پاسخ داده می شوند.

پروانه صید ماهی با قلاب و تور، پروانه شکار پرندگان در زمانهای تعیین شده و با انجام ملاحظات قانونی صادر می گردد.

نظارت بر واحدهای صنعتی از ابتدای تاسیس صنایع ،مجوزات بهره برداری وکنترل بر آلودگی آنها.

نظارت بر نحوه جمع آوری پسماندهای صنعتی ،خدماتی ،خانگی وپزشکی .

مشخص نمودن مکان های دفن زباله با همکاری کارگروه ونظارت بر دفن صحیح زباله ها.

نظارت مستمر بر رودخانه ها وپایش آنها.

فعالیتهای بخش محیط طبیعی

1-ایجاد ، توسعه و بازبيني مرز  مناطق تحت مدیریت سازمان (مناطق چهارگانه).

2-نظارت بر شکار و صید .

3-صدور پروانه شکار و صید.

شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"