اخبار استان

بازدید رییس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان از تالاب گندمان/ تاکید بر حمایت قانون‌گذاران از محیط زیست

بازدید رییس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان از تالاب گندمان/ تاکید بر حمایت قانون‌گذاران از محیط زیست

در حاشیه بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، جمعی از مسئولان شهرستان و رییس مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری از تالاب گندمان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین امیرقلی جعفری‌بروجنی بر حمایت نمایندگان مجلس از برنامه‌های حفظ محیط زیست تاکید کرد. 
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری، نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی و عضو کمسیون محیط‌زیست و کشاورزی، فرماندار شهرستان بروجن و جمعی از مسئولان شهرستان در جریان روند فعالیت‌های صورت گرفته در تالاب گندمان که منجر به احیای این تالاب شده، قرار گرفتند. 

شهرام احمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با برشمردن فعالیت‌های احیای تالاب گندمان، 2 بار دستیابی به عنوان قهرمان ملی تالاب‌های کشور را نتیجه زحمات شبانه‌روزی و هدفمند مجموعه حفاظت محیط زیست استان عنوان کرد. وی در این بازدید از سرنوشت نامعلوم طرح‌های محیط زیست با حذف سهم صندوق ملی محیط زیست سخن گفت و تصریح کرد: اختصاص ۳۵ درصد از یک درصد عوارض واحد‌های آلاینده در برنامه بودجه سال ۹۹ برای اجرای طرح‌های زیست محیطی در صندوق ملی محیط زیست کشور می‌تواند بخشی از مشکلات زیست محیطی کشور را مرتفع کند. 

احمدی ابراز امیدواری کرد که باتوجه به مسائل پیچیده زیست محیطی کشور، نه تنها حذف این بودجه از دستورکار خارج شود، بلکه نیازمند اتخاذ تدابیری برای افزایش آن نیز خواهیم بود. وی دلیل تصویب این قانون را هزینه‌کرد عوارض صنایع آلاینده برای رفع مشکلات محیط زیستی خواند و اذعان داشت: با حذف یا تخصیص این بودجه برای تامین هزینه‌های جاری شهرداری‌ها نه تنها کمکی به کاهش بارآلایندگی نمی‌شود، بلکه بر مسائل و مشکلات محیط زیست افزوده خواهد شد. 

در بخشی از این بازدید، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نشستی صمیمانه با محیط‌بانان داشت و از نزدیک درجریان نحوه فعالیت آنان در درمنطقه قرارگرفت. 
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین امیرقلی جعفری‌بروجنی نیز بر حمایت نمایندگان مجلس از برنامه‌های حفظ محیط زیست تاکید کرد و حفظ محیط زیست را یکی از دغدغه‌های اصلی نمایندگان استان عنوان کرد. 

در سال های اخیر با پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت، مجلس شورای اسلامی در بند "ن" تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹، با اختصاص ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی وصول شده از محل ۱ درصد از قیمت فروش تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، که به موضوع پرداخت عوارض آلایندگی توسط واحدهای تولیدی آلاینده پرداخته است، موافقت کرد تا درآمد حاصل از این عوارض به منظور رفع آلایندگی و بهبود محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد. 
در هفته‌های اخیر نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی‌ها به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و عدم پرداخت آن به صندوق محیط زیست را تصویب کرده‌اند.
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید