اخبار استان

تلاش برای دانایی؛ مجازات جرم محیط‌زیستی در چهارمحال و بختیاری

تلاش برای دانایی؛ مجازات جرم محیط‌زیستی در چهارمحال و بختیاری

یک قاضی در چهارمحال و بختیاری، تحقیق و نگارش مقاله‌ی محیط‌زیستی را به‌عنوان مجازات متخلفان شکار غیرمجاز 5 قطعه کبک در نظر گرفت.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری، چندی پیش مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان موفق به شناسایی و دستگیری دو نفر متخلف شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده هلن شدند. پس از تشکیل پرونده و ارجاع آن به دستگاه قضایی، قاضی دادگاه عمومی بخش ناغان شهرستان کیار، دستور ضبط وسایل شکار را صادر و برای هر کدام از آنان پرداخت 22 میلیون و 500 هزار ریال جزای نقدی جایگزین حبس در نظر گرفت. 

درنهایت قاضی با توجه به وضعیت متخلفان، ابراز ندامت، تعهد آنان مبنی بر عدم تکرار جرم و برای افزایش دانش و آگاهی آنان نسبت به محیط زیست علاوه بر تعلیق دوساله مجازات، نگارش مقاله‌ی دست‌نویس 40 صفحه‌ای درباره‌ی شکار پرندگان در محیط‌زیست و قوانین کشورهای پیشرفته در این مورد را برای آنان در نظر گرفت. 

به نظر می‌رسد صدور احکام قضایی جایگزین برای متخلفان زیست محیطی یا همان «احکام سبز»، به دلیل دارا بودن دو جنبه تنبیهی و آموزشی فرهنگی می‌تواند در گسترش سواد و فرهنگ محیط‌زیستی مؤثر واقع شود.
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید