اخبار استان

شناخت بیشتر اهمیت مارها در زیست بوم، راهکار اصلی حفاظت آنهاست

شناخت بیشتر اهمیت مارها در زیست بوم، راهکار اصلی حفاظت آنهاست

مارها گروهی متنوع از خزندگان هستند که نقش حیاتی در اکوسیستم های مختلف دارند. افعی رازی، افعی شاخدار ایرانی، مار چلیپر و مار پلنگی از مهمترین مارهای استان هستند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، روز جهانی مار، به بهانه افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به فواید و تأثیراتی که مارها بر اکوسیستم و حفظ تعادل طبیعت دارند، تعیین شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این باره گفت: تنوع زیستی خزندگان در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل وضعیت اقلیمی و توپوگرافی خاص بسیار با اهمیت است.
وی اذعان کرد: افعی رازی، افعی شاخدار ایرانی، مار چلیپر و مار پلنگی از مهمترین مارهای استان هستند.
شهرام احمدی گفت: افعی کوهرنگی (Montivipera kuhrangica) و لاسرتای زاگرسی (Iranolacerta zagrosica) صرفا" از مناطق مرتفع استان چهارمحال و بختیاری و استان اصفهان(منطقه فریدون‌شهر) گزارش شده اند.
وی تصریح کرد: مارها به عنوان موجودات گوشتخوار در رأس هرم غذایی اکوسیستم ها قراردارند و نقش بسیار مهمی در کنترل جمعیت جوندگان، پرندگان، حشرات و سایر خزندگان دارند.
احمدی اذعان داشت: تغییر کاربری اراضی و تخریب زیستگاه، چرای بی رویه دام، خرافات و ترس های بی اساس  و ... از علل مهم کاهش جمعیت مارها هستند که  در نتیجه  برخی از گونه های مارها، در فهرست گونه های آسیب پذیر و در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند. 

تغییر نگرش نسبت به مارها و کنار گذاشتن باورهای غلط، همچنین عکس العمل صحیح هنگام برخورد با مارها در طبیعت، اقداماتی کوچک اما موثر در جهت حفاظت از این موجودات با ارزش است.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها