اخبار استان

بازیابی لایه اُزُن می‌تواند پیامدهای تغییرات اقلیمی را مهار کند

بازیابی لایه اُزُن می‌تواند پیامدهای تغییرات اقلیمی را مهار کند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در روز جهانی حافظت از لایه اُزُن، گفت: بازیابی لایه اُزن می‌تواند پیامدهای تغییرات اقلیمی را مهار کند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، حیات روی زمین وابسته به لایه اُزُن است و تخریب لایه اُزُن مسیر تابش مستقیم پرتوهای فرابنفش خورشید به سطح زمین را باز می‌کند. این امر آثار مخرب فراوانی را به همراه دارد و انواع بیماری‌ها همچون سرطان پوست، آب مروارید، تحریک و تخریب سیستم ایمنی بدن، توقف رشد گیاهان و آثار نامطلوب بر روی جانوران را منجر می‌شود.
شهرام احمدی با اشاره به مسئوليت همگاني در برخورد با مسائل محيط زيست، گفت: افزایش مقدار گازهای گلخانه‌ای در جو و پدیده گرمایش جهانی از عوامل تخریب لایه اُزُن هستند.
وی تصریح کرد: کلروفلوروکربن‌ها در حالت انبوه هزاران بار مخرب‌تر از گازهای گلخانه‌ای هستند و آب و هوا را گرم می‌کنند.
احمدی اذعان کرد: براساس «اصلاحیه کیگالی» پروتکل مونترال، حذف تدریجی استفاده از گازهایی با اثرات گلخانه‌ای مانند «هیدروفلوروکربن‌ها» (HCFC) تا سال ۲۰۳۰ میلادی مطرح است و با کاهش استفاده از آنها، همانطور که توافق شده است، انتظار می رود تا چهار صدم درجه سانتی‌گراد از افزایش دمای جهان تا پایان قرن جلوگیری شود و در عین حال محافظت از لایه اُزن ادامه یابد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: با نوآوری جدید در جایگزین كردن هیدروفلوروکربن‌ها، فرصتی برای بهبود بهره وری انرژی در بخش سرمایش فراهم می‌شود. وي اذعان كرد: این نوآوری ها باعث افزایش خنک کنندگی و کارایی زنجیره سرد، بدون افزایش تأثیرات آب و هوایی می‌شوند.
شهرام احمدی ادامه داد: با توسعه راه‌‌حل‌‌های زنجیره سرد کارآمدتر و دوستدار محيط زيست، امکان دسترسی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان غذا و دارو به پیش سرمایش، ذخیره سازی و حمل و نقل صحیح و اصولی فراهم می شود و محصولاتی مانند غذا و واکسن‌‌ها در شرایط ایمن و خوب به دست مردم می‌رسند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال 1994 میلادی، به دلیل اهمیت حفاظت از لایه اُزُن 16 سپتامبر را به عنوان "روز جهانی برای حفاظت از لایه اُزُن " اعلام کرد و شعار "خودمان، غذاها و واکسن هایمان را خنک نگه داریم" برای امسال در نظر گرفته شده است.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها