اخبار استان

گنجینه ای از زیستگاه‌‌های طبیعی و زیستمندان آن در زمین، پنهان است

گنجینه ای از زیستگاه‌‌های طبیعی و زیستمندان آن در زمین، پنهان است

روز غار پاک یادآور حفاظت از گنجینه ای از زیستگاههای طبیعی پنهان در زمین و زیستمندان آنهاست.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به مناسبت فرا رسیدن روز غار پاک گفت: روز غار پاک، حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی پنهان در زمین و زیستمندان آن را به ما یادآوری می‌کند. وی افزود: جانوران بخشی از اکوسیستم غارها هستند که تمام یا بخشی از زندگی خود را در غارها زندگی می‌کنند و برای زندگی در این شرایط سازگار شده‌اند.
شهرام احمدی تصریح کرد: نقش و کارکرد غارها در زمینه های مختلفی همچون زمین‌شناختی، زیست‌شناختی، محیط زیستی، تاریخی و باستان‌شناسی، طبیعت‌گردی و غارنوردی است.
وی اذعان داشت: غارها جزو ذخایر طبیعی و ملی کشورها محسوب می‌شوند و منابعی غنی از آب، هوا و جذب گردشگر هستند، از این رو همواره مورد توجه قرار دارند.
احمدی گفت: اولین فعالیت‌های سازمان یافته در جلوگیری از تخریب غارها در چهارمین کنفرانس بین المللی غارشناسی در سال 1965 انجام شده و در سال 1992 شورای اروپا دستورالعمل حفاظت از زیستگاه‌های زیرزمینی را ارائه کرده است.
وی اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل‌های صادره در حفاظت از غارها، ارزیابی و طبقه بندی غارها، مدیریت بازدیدکنندگان، حفاظت، آموزش، آگاهی عمومی، تحقیق و توسعه می‌بایستی مد نظر قرار گیرد.
دوم مهرماه در تقویم کشور به عنوان روز غار پاک نامگذاری شده و این مسأله اهمیت غارها را نشان می‌دهد و باید در کنار آموزش‌ها با رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مربوط از این اکوسیستم طبیعی حفاظت کنیم.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها