1397/5/3 چهارشنبه

نام منطقه: منطقه شکار ممنوع خدا آفرین

تاريخچه حفاظت منطقه از ابتدا تاكنون:  این منطقه از جمله مناطق بکر و دست نخورده استان چهارمحال و بختیاری بوده که دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی می باشد. برهمین اساس در سال 1391 به لیست مناطق شکار ممنوع کشور افزوده گردید و هم اکنون در دست ارتقا به منطقه حفاظت شده می باشد.

 وسعت: 49324 هکتار

زیستگاه: کوهستانی - جنگلی

مختصات منطقه:

طول جغرافيايي : َ 57/ 49  و َ 27/  50ْ طول شرقی

عرض جغرافيایي: َ 45/ 31  و َ 12 /  32  عرض شمالی

جاذبه هاي گردشگری : عکاسی طبیعت (رودخانه های خروشان، چشمه های پرآب و جنگلهای بلوط) و حیات وحش ، کوهنوردی و صخره نوردی ، خصوصیات فرهنگی (وجود عشایر) و مطالعات اکولوژیکی

منطقه شکار ممنوع خداآفرین شامل اکوسیستم های کوهستانی، اکوسیستم جنگلی، اکوسیستم آب های شیرین و اکوسیستم دشتی در شهرستانهای کوهرنگ و اردل چهارمحال و بختیاری واقع شده است. بلندترین ارتفاع محدوده کوه ماقارون در مرز استان چهارمحال و بختیاری و استان خوزستان با ارتفاع3972 متر وپست ترین نقطه آن خروجی رودخانه بازفت از منطقه با ارتفاع 1063 متر از سطح دریا می باشد. رودخانه از وسط محدوده عبور نموده و در واقع قسمت مياني از ارتفاع كمتر ي برخوردار مي باشد .

وجود کوههای مرتفع و وجود برف در قسمت هایی از آن در تمام طول سال، جنگل، رودخانه و چشمه سارها از چشم اندازهای زیبای منطقه می باشند. منابع آبی منطقه علاوه بر نزولات آسماني وجود چشمه هاي متعدد و دائمي در منطقه و رودخانه بازفت می باشد، رودخانه بازفت از شمال وارد این منطقه شده و از جنوب خارج می شود که منبع آبی خوبی برای حیات وحش منطقه می باشد.

پوشش گیاهی :

بیشترین پوشش گیاهی این منطقه را تیپ گیاهی جنگلی و Astragalus را تشکیل می دهد و پوشش گیاهی گونه های یکساله کمترین درصد را به خود اختصاص داده است. 5/55% از منطقه دارای پوشش جنگلی بوده که از ارزش زیستگاهی بالایی برخوردار می باشد. گونه های جنگلی منطقه شامل بلوط، بنه، پسته و بادام و تيپ‌هاي آميخته‌اي با حضور ديگر گونه‌هاي درختي و درختچه‌اي (داغداغان، زالزالك، ارژن، دافنه و ...)

از گونه های گیاهی با ارزش در منطقه می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

كلاه ميرحسن علف بره اي، پياز موسير، پونه ساي معطر، كاكوتي كوهي، Astragalus caliginous، Astragalus ghashghaicus

گونه های جانوری:

این منطقه پل ارتباطی مابین مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن به عنوان يك منطقه بينابيني جهت جذب گونه هاي وحشي كه از اين دو منطقه مهاجرت به بيرون دارند از جمله منطقه حفاظت شده شیمبار , حوزه دریاچه سد کارون و منطقه حفاظت شده شالو و منگشت در استان خوزستان و همچنين گونه هاي سرگردان در اطراف مطرح و نقش بسزايي ايفا نمايد. از گونه های با ارزش موجود در منطقه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

كل وبز، خرس قهوه اي، پلنگ، گرگ، سنجاب ایرانی، کفتار، شنگ و ...

 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها