اخبار استان

افزایش چشمگیر پرندگان خشکی‌زی در سرشماری امسال استان چهارمحال و بختیاری

افزایش چشمگیر پرندگان خشکی‌زی در سرشماری امسال استان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری: نتایج سرشماری پرندگان، افزایش 82 درصدی مشاهده پرندگان خشکی‌زی در استان را نشان می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست استان چهار محال و بختیاری، شهرام احمدی با اعلام نتایج سرشماری حیات وحش در استان اظهارداشت: براساس نتایج پایش و سرشماری پرندگان در استان، تعداد پرندگان خشکی‌زی در 6 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته رشد 82 درصدی را ثبت کرده است. وی این افزایش را در تعداد پرندگان سرشماری شده عنوان کرد و افزود: از نظر تنوع گونه‌ای، تعداد گونه‌های مشاهده شده ثابت بوده است. 

احمدی افزایش سطح سرشماری در بازه زمانی گفته‌شده را حدود 10 درصد اعلام کرد و اذعان داشت: با توجه به حضور گونه هاي ارزشمند و حمايت شده در زيستگاه هاي تحت مديريت استان، اهميت سرشماري‌ها جهت مديريت وضعيت حفاظتي پرندگان ضروري است.

وی تصریح کرد: کارشناسان نظارت بر حیات وحش به همراه گروه‌های یگان حفاظت اداره کل و شهرستان‌های تابعه و همراهی جوامع محلی، معتمدین، اقشار دانشگاهی، علاقمندان به محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود نسبت به سرشماری و آماربرداری و ثبت مستندات لازم از گونه‌های خشکی‌زی حائز اهمیت ملی و بین‌المللی اقدام کردند.

پرندگان بر حسب نوع زیستگاه به دو گروه "آبزی و کنار آبزی" و "خشکی‌زی" طبقه بندی می‌شوند. گروه اخیر با این‌که در خارج از محیط‌های آبی و در مناطق خشکی برخوردار از سیمای طبیعی متنوع زندگی می‌کنند ولی به نحو شگفت‌آوری به سوی آب جذب می‌شوند. یک چشمه یا جوی کوچک با کمترین بازده به دلیل داشتن مواد غذایی سرشار، شرایط مساعدی برای آشامیدن و نیز تغذیه بیشتر پرندگان این گروه فراهم می‌آورد.

در ایران تاکنون 525 گونه پرنده گزارش‌شده است که 422 گونه آن خشکی زی است. 
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید