اخبار استان

اقدامات حفاظتی در فصل زادآوری حیات وحش تشدید می‌شود

اقدامات حفاظتی در فصل زادآوری حیات وحش تشدید می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل بهار با شروع تغییرات زیستی حیات وحش برای تولید مثل، اقدامات حفاظتی یگان حفاظت محیط‌زیست تشدید می‌شود.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی با اعلام این خبر گفت: با شروع فصل زادآوری گونه‌های جانوری به‌منظور پیشگیری از پراکندگی وحوش و نیز جلوگیری از ایجاد استرس در این زمان، کنترل‌های مستمر و شبانه‌روزی از سوی ماموران اجرائی حفاظت محیط زیست استان تشدید می‌شود. 

وی افزود: شکار و صید جانوران تابع مقررات خاص خود است و در این فصل در سراسر کشور و در مناطق تحت حفاظت ممنوع است و با متخلفان برابر ضوابط برخورد خواهد‌شد.

احمدی از مردم و طبیعت‌دوستان درخواست کرد که در فصل زاد و ولد به حیات وحش نزدیک نشوند. وی زنده‌گیری نوزاد حیات وحش در فصل زاد و ولد از سوی برخی افراد را ناشی از ناآگاهی آنان نسبت به تبعات این عمل عنوان کرد و تصریح کرد: با اقدامات فرهنگی زیست محیطی صورت گرفته شده، همچنین افزایش دانش و آگاهی جوامع محلی اطراف مناطق حفاظت شده شاهد کاهش آمار این تخلف هستیم. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر حساسیت محیط بانان در برخورد با زنده گیری یا تخریب آشیانه حیات وحش اذعان کرد: در سال گذشته هیچ‌گونه تخلف زنده‌گیری پستانداران وحشی در استان دیده نشده‌است. وی افزود: 69 مورد متخلف زنده‌گیری پرندگانی نظیر کبک، چکاوک، کشیم و بلدرچین دستگیر و برای برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند. 

زنده‌گیری نوزادان حیوانات وحشی لطمه‌های جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد می‌کند، زیرا علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال‌ها می‌تواند زادآوری داشته باشد، در بسیاری از موارد موجب مرگ حیوان مادر نیز می‌شود.
نوزادان زنده‌گیری شده حیوانات وحشی حتی در صورت کشف و بازپس‌گیری از متخلفان، به‌دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و آموزش ندیدن مهارت‌های لازم برای زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه‌های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها