اخبار استان

آغاز فاز پنجم برنامه احیای تالاب گندمان در چهارمحال و بختیاری

آغاز فاز پنجم برنامه احیای تالاب گندمان در چهارمحال و بختیاری

فاز پنجم برنامه احیای تالاب گندمان و احداث سایت پرنده نگری آن آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام‌احمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام ‌این خبر گفت: همزمان با اجرای فاز پنجم احیای تالاب گندمان، لایروبی مسیل‌ها و نهرهای منابع آبی تالاب، استحکام بخشی بند خاکی این تالاب نیز آغاز شده است.
 
وی افزود: پروژه احداث سایت پرنده نگری تالاب گندمان نیز شروع شده است.
 
احمدی در خصوص احیای تالاب گندمان، توضیح داد: به‌علت خشکسالی، این تالاب به یکی از کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده بود که خوشبختانه اقدامات صورت گرفته در خصوص احیای این تالاب موجب بهبود وضعیت آن شد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به توافق‌های صورت گرفته با بهره‌برداران از تالاب گندمان گفت: با تلاش حفاظت محیط زیست، همراهی جوامع محلی و سایر دستگاه‌ها درپی اتمام فصل زراعی، آبهای مازاد بخش کشاورزی و هرزآبهای سطحی جهت آبگیری به تالاب گندمان هدایت می‌شوند.
 
شهرام احمدی افزود: تالابها، منبع تأمين آب و غذا و ساير استفاده ها براي مردم، بويژه حاشيه نشين‌هاي تالاب هستند. این مقام مسئول تالاب گندمان را نمونه‌ی خوبی از همراهی مردم و مسئولین برای حفظ و احیاء برشمرد و ارتقای دانش و فرهنگ زیست محیطی مردمی که در ارتباط با این تالاب هستند را عامل اصلی پایداری اقدامات حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌ها دانست.
 
وی به افزایش چشمگیر حضور پرندگان مهاجر در تالاب گندمان اشاره کرد و افزود: این پرندگان شامل انواع اردک، غاز،کشیم، چنگر، بوتیمار، لک لک، خروس کولی، عقاب دریایی، کاکایی و پرستوی دریایی و  دیگر گونه‌ های در خطر انقراض است.
 
تالاب گندمان با وسعت یک هزار و 70 هکتار در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن و فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایران قرار داشته و در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن نیز ثبت شده است.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها