اخبار استان

تغییر شیوه زندگی باعث کاهش ردپای کربن تولیدی می شود

تغییر شیوه زندگی باعث کاهش ردپای کربن تولیدی می شود

اندازه‌گیری ردپای کربن این فرصت را فراهم می‌آورد که راه‌هایی برای تغییر تأثیر بر محیط‌زیست تعیین کنیم و تغییر اجباری شیوه زندگی، در شرایط بیماری کرونا، ردپای کربن تولیدی را تغییر داده است.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، هر فعالیتی بر محیط‌زیست تأثیری می‌گذارد. ردپای کربن عبارت از میزان تأثیر فعالیت‌های انسان بر سیاره زمین و محیط‌زیست است. رد پای کربن معیاری برای اندازه‌گیری انتشار دی اکسید کربن از فعالیت‌های مختلف در دوره زمانی مشخص است و تأثیر انسان بر محیط زیست از طریق انتشار دی اکسید کربن را نشان می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: دی‌اکسید کربن، اصلی‌ترین دلیل افزایش دما در سطح کره زمین محسوب می‌شود. وی افزود: وجود این گاز سبب محبوس شدن حرارت در سطح می‌شود و تقریبا تمام گاز دی‌اکسید کربن تولید شده در دنیا ناشی از فعالیت‌های انسانی است.

شهرام احمدی اذعان کرد: بر اساس یافته های پژوهشگران، در هر ثانیه نزدیک به 3 میلیون کیلوگرم دی‌اکسید کربن در سراسر دنیا تولید می‌شود.

وی ادامه داد: با محاسبه ردپای کربن خود می‌توانیم سهم خود را در ایجاد این تغییر ادا کنیم و اگر همه تغییر ایجاد کنند، تأثیری که بر محیط زیست می‌گذارد در خور توجه خواهد بود.
احمدی گفت: حمل و نقل (زمینی، هوایی و حمل و نقل عمومی)، برق، گرمایش، ساخت  و ساز ، غذا و … مهمترین طبقه‌بندی‌های مصرف هستند که ردپای کربن یک انسان را تعیین می کنند. 
وی تصریح کرد: در شرایط پاندمی و شیوع ویروس کرونا با تغییر شیوه کار به صورت دورکاری، کاهش مصرف سوخت، انرژی و تردد بین شهری و شهری خودروها، کاهش مصرف انرژی در برخی از واحدهای صنعتی، خرید آنلاین و ... میزان انتشار کربن و گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کرده و نتایج مثبتی را بر پدیده گرمایش جهانی خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ابراز امیدواری نمود که با تغییر شیوه زندگی در دوران کرونا و پس از آن، استفاده از اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تأثیر انتشار دی اکسید کربن در محیط زیست جزو اولویت‌های همه ما باشد به‌طوری که نسل ما و نسل‌های بعدی بتوانند زندگی سالم داشته باشند.
بيشتر
 سال ۱۴۰۰ سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها